GKS Vitcovia Witkowo - strona nieoficjalna

Musisz się zalogować, aby korzystać z mini-chatu.

Ładujemy akumulatory
Ładowanie...

Historia

W 1945 roku została stworzona amatorska drużyna piłkarska w Witkowie. Pięć lat później, Roman Banaszak wraz ze Stefanem Staszakiem doprowadzili do zarejestrowania drużyny w LZS (Ludowe Zespoły Sportowe). Trenerem drużyny został Aleksander Kalicki.

W latach 1950-1952 powstał stadion przy ulicy Sportowej. W wyniku połączenia zawodników z Jednostki Wojskowej w Powidzu i zawodników LKS-u do jednego zespołu, w 1957 roku powstał Ludowy Klub Sportowy. W późniejszym czasie w wyniku problemów finansowych, z LKS powstał Garnizonowy Klub Sportowy. Trenerem został Walenty Olczak. W tym samym czasie powstał drugi klub - Start. Szkoleniowcem drugiego klubu był Aleksander Kalicki.

W 1959 Start przestał istnieć. Zawodnicy przeszli do GKS-u. Drużyna ta zdołała w końcu awansować z A Klasy do Klasy Okręgowej. W międzyczasie GKS zmienił nazwę na WKS - Witkowski Klub Sportowy.

Początek lat siedemdziesiątych to reorganizacja ligi - Z międzywojewódzkiej Klasy Okręgowej, witkowski zespół trafił do Konińskiej Klasy Okręgowej. W tym czasie, spod ręki trenera Walentego Olczaka, wyszedł Adam Topolski - najbardziej znany zawodnik z Witkowa. Grał m.in. w Legii Warszawa oraz był trenerem Lecha Poznań, Zagłębia Lubin czy Zawiszy Bydgoszcz.

Końcówka lat 70. i początek 80., to okres zmian w witkowskim klubie. Trenera Olczaka zastąpił Zbigniew Kacza. Z kolei sam z powrotem klub zmienił nazwę na GKS. Jednak od tamtego czasu ten skrót oznacza już Gminny Klub Sportowy,

W 1985 roku trenerem został Stefan Labuda, który dwanaście lat później wprowadził klub do IV Ligi.

Koniec XX wieku, to kolejna reorganizacja lig i GKS Vitcovia Witkowo trafiła do Wielkopolskiej Ligi Okręgowej. Przed sezonem 2008/09 dokonano kolejnej zmiany - wprowadzono nową nomenklaturę lig. I tak, od wtedy II Liga jest I, III - II, itd. Vitcovia występuje w "nowej" Klasie Okręgowej, czyli aktualnej szóstej klasie rozgrywkowej.

KALENDARIUM:
 - 1945 - powstanie amatorskiej drużyny piłkarskiej
 - 1950 - rejestracja w Ludowych Zespołach Sportowych
 - 1950/52 - powstanie stadionu
 - 1957 - połączenie z zawodnikami z Jednostki Wojskowej w Powidzu i zmiana nazwy na Ludowy Klub Sportowy
 - 1957 - zmiana nazwy na Garnizonowy Klub Sportowy
 - 1957 - powstanie nowego klubu - Startu
 - 1959 - upadek Startu i przejście zawodników do GKS-u
 - 196? - awans do Klasy Okręgowej
 - 196? - kolejna zmiana nazwy - na Witkowski Klub Sportowy
 - 1980 - powrót do nazwy GKS, które od wtedy oznacza Gminny Klub Sportowy
 - 1997 - awans do IV Ligi
 - 2000 - reorganizacja lig; Vitcovia trafia do Wielkopolskiej Klasy Okręgowej, skąd spada
 - 2005 - awans do Klasy Okręgowej, gdzie Vitcovia występuje po dziś dzień

Brak aktywnych ankiet.

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Vitcovia WitkowoWarta Śrem
Vitcovia Witkowo 0:0 Warta Śrem